Releasefest i Hammarbykyrkan

  • Annahita med en trave av "Stranger no more"

  • Läsk och chips mm

  • Annahita med mor och dotter blir fotograferade

  • Annahita berättar om boken och blir direktsänd på Facebook

  • Del av lyssnarskaran

  • Dottern Roksana fick tillfälle att säga några ord om sin mor.

  • Evenemanget avslutades med boksignering.

  • Annahita bakom boktravarna.

  • Annahitas mor och far var med vid bokreleasen.

  • Många besökare tog tillfället i akt att köpa ett exemplar av "Stranger no more".

Inte mera främling

Annahita Parsan är präst för den stora persiska EFS-föreningen i Hammarbykyrkan Hennes livshistoria är minst sagt annorlunda. Nu har hon tillsammans med en engelsk författare som heter Craig Borlase skrivit en bok om sitt liv. Boken – med titeln ”Stranger no more” - finns än så länge bara i en engelsk utgåva,
men kommer sannolikt på svenska under 2018.

Annahita berättar i boken om sin muslimska uppväxt i Iran, om hur hon som 17-åring blev änka efter sin första make, hur hon gifte om sig och tillsammans med den nye maken var tvungen att fly med sin nyfödda baby över bergen till Turkiet och om sin tid i fängelse i det landet. Som kvotflykting kom familjen sedan till Danmark, där dock maken misshandlade henne, vilket ledde
till att hon fick hjälp att ”fly” till hemlig plats i Sverige. Här kom hon i kontakt med kristna grannar, fann Jesus, konverterade till kristendomen och utbildade sig till präst vid EFS teologiska institut, Johannelund.

I måndags (20/11) hölls en releasefest för boken i Hammarbykyrkan. Annahita intervjuades om sitt liv och om hur boken kommit till. Annahita berättade också om hur hon som enda kvinna varit med på samlingar för kristna präster med iranskt och muslimskt ursprung. Bokens titel, Stranger no more,
inte mera främling, visar att Annahita inte längre är en främling för Jesus,men också att hon inte längre känner sig som en främling i det nya landet Sverige.

Ett trettiotal personer var med på releasefesten, både från den svenska och den persiska EFS-föreningen i Hammarbykyrkan. Med fanns också hennes dotter, som var med om flykten över bergen som baby i en väska, och Annahitas föräldrar, som numera också bor i Stockholm.

Boken är utgiven av det amerikanska förlaget Nelson Books. Finns att köpa via nätet både som vanlig bok och som ljudbok. Annahita har också några exemplar till försäljning i Hammarbykyrkan.

 

Publicerat den 21 november