Mässa i föreningens tecken

  • Annahita Parsan ledde gudstjänsten och predikade

  • Duressa Masheba Teka predikade

  • Mim Öberg i talarstolen

  • Den internationellla kompgruppen

  • Lovsång på både persiska och svenska

  • En minikör från Oromogruppen sjöng under nattvardsutdelandet.

  • Kyrkan var välfylld under mässan i föreningens tecken

I Hammarbykyrkan finns det numera två EFS-föreningar, en svensk förening som funnits i kyrkan sedan den invigdes 1969 och en persisk förening för farsitalande. Dessutom finns en mindre grupp bestående av invandrare från Oromoregionen i Etiopien.

I söndags, den 23 oktober, hölls en gemensam mässa för att fira det framgångsrika samarbetet mellan de tre föreningarna/grupperna. Annahita Parsan, som är präst för både den svenska och persiska föreningen, ledde gudstjänsten. Duressa Mabesha Teka predikade. För musiken svarade en kompgrupp med deltagare från de olika föreningarna. Ett gäng från Oromogruppen medverkade dessutom med sång. Medverkade gjorde också Mim Öberg, som är ordförande i den svenska föreningen och Roksana Schnittger (f d Parsan), som är ordförande i den persiska föreningen.

Efter gudstjänsten blev det gemensam fika i Hammarbysalen.

www.hammarbykyrkan.nu var på plats och tog ett antal bilder från mässan.

Publicerat den 24 oktober